Cesto na pečivo      29.01.2022

Otcov chlieb. Chlieb je hlavou všetkého. Príslovia o chlebe. Matiné "Chlieb - hlava celého života"

Z hlbín storočí k nám prišli Rusi, Ukrajinci, Bielorusi, Uzbeci, Arméni, Gruzínci a iné národy - bežný zvyk: opatrný, úctivý postoj k chlebu. Tento zvyk sa prenášal z generácie na generáciu a vštepoval dieťaťu od prvých dní jeho života. Ponúkam Vám scenár na vyučovaciu hodinu pre žiakov ZŠ na tému: opatrný postoj k chlebu. Tento materiál bude užitočný pre učiteľov, organizátorov mimoškolských aktivít, knihovníkov.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Chlieb – otec

Hodina knižnice pre žiakov základných škôl

Cieľ:

Zvyšovanie úcty k práci, starostlivý prístup k chlebu.

Demo materiál:

Výstava kníh; Reprodukcie obrazov; Kúsok čierneho chleba 125 g;

buchty; Nahrávka piesne „Crust of Bread“: text P. Sinyavsky, hudba

Y. Čičkovej.

Podklad:Obálky s prísloviami a výrokmi o chlebe.

Priebeh udalosti:

Znie nahrávka piesne „Crust of Bread“.

knihovník:

Chlapci! Dnes budeme hovoriť o chlebe. Dejiny chleba sú dejinami ľudí. Ako sa objavil chlieb na zemi? Tento objav je starý viac ako 15 tisíc rokov. Svedčia o tom početné archeologické nálezy a písomné pramene. Kedysi dávno ľudia jedli len surové zrná, potom sa ich naučili mlieť medzi kameňmi a miešať s vodou. Úplne prvý chlieb bol vo forme tekutej kaše. Keď sa ľudia naučili zakladať oheň, začali smažiť rozdrvené zrná s vodou. V dávnych dobách bol chlieb veľmi uctievaný, považoval sa za samostatné jedlo.

Veľkí umelci venovali svoje obrazy chlebu. Na počesť chleba sa skladali básne, piesne, príslovia a výroky, robili sa rituály, organizovali sa sviatky. Pripomeňme si s vami príslovia a porekadlá o chlebe. Na kartičkách je napísaná polovica prísloví. Treba si ich spojiť, prečítať a vysvetliť ich význam. (Skupinová práca)

Príslovia a porekadlá o chlebe

Zem je matka a chlieb je otec.

Chlieb je život.

Chlieb je živiteľ.

Bez zlata sa dá žiť, ale bez chleba nie.

Chlieb je starý otec celého sveta.

Bude chlieb - bude pieseň.

Obed je zlý, keď nie je chlieb.

Kto má chlieb, ten má šťastie.

Chlieb zo zeme, sila z chleba.

Chlieb na ceste nie je záťažou.

Chlieb je hlavou všetkého.

Náš každodenný chlieb, hoci čierny, je výborný

Chlapci, teraz pozorne počúvajte hádanky o chlebe a odpovedzte:

  1. Bez čoho nemôžete upiecť chlieb?

(žiadna kôra)

  1. Bela Belyana

kráčal po poli

prišiel domov

išiel ruka v ruke.

(Biely chlieb)

  1. Celý svet sa živí, ona neje.

(mlyn)

  1. Každý to potrebuje, ale nie každý to urobí.

(chlieb)

  1. Vyrastal v poľnom dome

Dom je plný obilia

Steny sú pozlátené

Okenice sú zabednené

Dom sa trasie

Na zlatom stĺpe

(ucho)

  1. Hrboľatý, zvedavý,

A gubata a hrbatý,

Aj kyslé aj čerstvé

Červené a okrúhle

A ľahké a mäkké

Aj tvrdé, aj krehké

Čierna aj biela

A všetci ľudia sú milí.

(bochník)

  1. mávajúc krídlami,

Nie okrídlený vták.

Nesieva, neorie,

Bohaté na chlieb.

(mlyn)

  1. Malý, sladký

Koleso je jedlé.

(bagel)

  1. Bili ma, bili ma, rezali ma,

A všetko znášam – k ľuďom láskavo plačem.

(chlieb)

  1. Miešané, fermentované, sušené,

Položený na stole.

(chlieb)

  1. Hodil jednu - vzal celú hrsť.

(kukurica)

  1. Pole sa trasie

Daj nám chlieb...

(pšenica)

  1. Čierny chlieb je dobrý!

Dá nám to...

(raž)

  1. Aby sme mohli byť hrdí na bochník,

Zbieranie kláskov na poli...

(pšenica)

  1. Stojí ako stena

Hlučná vlna,

vlna zlatá

Koniec nie je viditeľný.

(Pšeničné pole)

  1. Silný muž kráča

A za ním je bager -

Dostanú kalach.

(traktor v teréne)

Chlieb a soľ sa v Rusku spájajú so zvykmi, ktoré prežili dodnes. Ide o starodávny ruský zvyk – vítať hostí, mladomanželov, nových osadníkov chlebom a soľou (symbol vernosti a priateľstva), teda vytiahnutím bochníka čierneho chleba soľničkou na uteráku. Je to znak dobrej nálady voči ľuďom. Pohostinní, pohostinní ľudia sa nazývajú pohostinní ľudia. V dávnych dobách existovalo veľa znakov, viery, rituálov a zvykov spojených s postojom ľudí k chlebu. Pre šťastie bolo potrebné zjesť na začiatku a na konci večere kúsok chleba so soľou. Aby vodník zachránil topiaceho a strážil ryby v rieke, mlynár hádzal do vody omrvinky chleba a soľ. Neúcta k chlebu bola prirovnávaná k najstrašnejšej urážke, aká môže byť na človeka uvalená. Ľudia hovorili o chlebe ako o živej bytosti: chlieb je živiteľ, chlieb je otec. Od detstva sa deti učili vážiť si a vážiť si kúsok chleba ako najväčšie bohatstvo na zemi.

Vypočujte si rozprávku H.K.Andersena "Dievča, ktoré stúpilo na chlieb".

otázky:

  1. Bola Inge láskavá?
  2. Ako sa správala k matke?
  3. Kde skončila Inge a prečo?
  4. Kto pomohol Inge uvedomiť si svoje chyby?
  5. Kto sa stal Inge?

Chlapci, aký máte názor na chlieb? (odpovede detí)

Niekedy zabúdame na skutočnú cenu chleba, že chlieb je dielom mnohých ľudí. Pred získaním obilia zo semien je potrebné pôdu orať, zavlačovať a potom zasiať pomocou traktorov, pluhov a iných strojov. Po zasiatí je potrebné neustále obrábať pôdu, kŕmiť ju, bojovať proti burine. Ale klasy pestované na poli ešte nie sú chlebom. Treba ich vyžmýkať a táto práca je veľmi ťažká, hoci na pomoc prichádza technika, na poliach sa odohráva skutočný boj – žatva. Potom sa obilie vymláti, potom sa musí preosiať, triediť, sušiť a prepravovať do sýpok. Zrno sa potom melie a mení na múku. Z múky sa robí cesto a pečie sa chlieb. Vidíte, aká ťažká a dlhá je cesta chleba na náš stôl.

Lekárski vedci vypočítali, že dospelý človek zvyčajne zje asi 500 gramov chleba denne. V obkľúčenom Leningrade, ktorý sa teraz volá Petrohrad, v hroznej vojnovej zime v roku 1942 rozdávali na deň malý kúsok chleba s hmotnosťou 125 gramov. (Ukážte deťom kúsok chleba) A ľudia museli pracovať, museli žiť, museli prežiť napriek nacistom. Dlhých 900 dní a nocí bolo mesto v blokáde. V tejto ťažkej dobe Leningradčania pokračovali v práci a boji v hladnom a obliehanom meste. Pracovali deti aj dospelí. Vedeli si vážiť každú omrvinku chleba.

Na zem spadla omrvinka chleba

Na omrvinky bolo chleba menej.

Niekde na našom neúrodnom poli

Koľko zŕn leží pozdĺž ornej pôdy!

Tu ich zbierate spolu a na hromadu,

Chlieb by bol upečený biely, voňavý.

Boli by sme silnejší a silnejší,

Rozbili by sme fašistické väznice,

Opäť by šiel do boja pod bombardovaním!

Áno, omrvinku vám musí byť ľúto!

Ide o básne Grigorija Ljuškina, ktorý ich napísal v nacistickom koncentračnom tábore. Počas Veľkej vlasteneckej vojny sa za vysokú cenu získaval chlieb pre ľudí. Ľudia hladovali, mnohí umierali od hladu. Pre vojakov na fronte bol chlieb správami z domova, od ich manželiek a detí, ktoré pracovali na poli.

Evgeny Vinokurov "Čierny chlieb"

Pamätám si chlieb. Bol čierny a lepkavý

Ražná múka bola nahrubo pomletá.

Ale tváre rozmazané úsmevmi,

Keď bol bochník položený na stôl.

Vojenský chlieb. Bol vhodný na chudú kapustnicu,

Rozmrvené, s kvasom to nebolo zlé.

Mal brest v zuboch, prilepený na ďasná.

Odtrhli sme to jazykom.

Bolo to kyslé, lebo to bolo s otrubami!

Nemôžem zaručiť, že som bol bez quinoy.

A predsa s dlaňami chtivými perami

Po jedle som pozbierala omrvinky.

Mám vždy záujem

A s chvejúcim sa srdcom som to sledoval

Za impozantným, chladnokrvným krájačom chleba,

Krájal chlieb! Podelil sa o čierny chlieb!

Obdivoval som ho, priamy a úprimný,

Rezal hrubo, panovačne, bez fanfár,

Spálená kôra, ako v drevenom uhlí,

Znečistené takmer po lakte.

Na ňom bola mokrá plátenná košeľa,

Bol veľký v radosti z práce.

Krájal chlieb, nepoznajúc únavu,

Bez toho, aby ste si utreli tvár rukávom!

Teraz máme veľa chutného chleba, ale nemáme právo zaobchádzať s ním s pohŕdaním. Často môžeme vidieť kúsok chleba pohodený na zemi, napoly zjedené žemle v odpadkových košoch. A občas školáci hádžu po sebe kúsok chleba.

Vypočujte si báseň Sergeja Mikhalkova „Bulka“, ktorú vám povie Katya. (Čítanie básne)

Sergej Mikhalkov "Bulka"

Traja chlapci dole uličkou

Ako hrať futbal

Tam a späť vozili buchtu

A dali tým gól.

Išiel okolo neznámy strýko,

Zastavil sa a vzdychol

A takmer bez toho, aby som sa pozrel na chlapcov,

Natiahol ruku k tomu drdolu.

Potom sa nahnevane zamračil,

Dlho z nej sfúkol prach

A zrazu pokojne a otvorene

Pobozkal ju pred všetkými.

Kto si? pýtali sa deti

Zabudnite na chvíľu na futbal.

Som pekár! - odpovedal muž

A s drdolom pomaly odišiel.

A to slovo voňalo ako chlieb

A to zvláštne teplo

Ktoré sa sypú pod nebom

More zlatej pšenice.

Keď držíte chlieb v rukách, vždy si spomeňte na blokádový kúsok chleba 125 gramov. Myslím, že s chlebom budete vždy zaobchádzať opatrne a nikdy ho nevyhodíte.

A teraz pozývam dvoch chlapov, aby povedali čo najviac láskyplných slov k tejto lahodnej žemli. Kto zavolá viac takýchto slov, dostane túto lahodnú voňavú žemľu. (Hra)

Myslím, že po dnešnej hodine knižnice sa budete na chlieb pozerať inak, skúste sa k nemu správať opatrnejšie. A povedzte ostatným deťom, ako šetriť chlieb a prečo.

Zoznam použitých materiálov

  1. Andersen, H.K. Morská panna: Rozprávky. Príbehy / Per. z dánčiny. - M.: Nedeľa, 1996. - 400. roky.
  2. Štátna Tretiakovská galéria / Ed.-comp. Yu.K.Korolev, L.I.Iovleva.- M.: Visual Arts, 1998.-143s
  3. Karmažín, V.D. Chlieb náš / V.D. Karmažin .- M .: Pravda, 1986.- 448. roky.
  4. Likum, A. Všetko o všetkom: Populárna encyklopédia pre deti. T.2 / vedecké vyd. V.V. Slavkin. - M: Slovo, 1995.-510.
  5. Michalkov, S.V. Obľúbené básne / S.V. Mikhalkov .- M .: AST-PRESS, 1997.- 320s.-ISBN-5-7805-0088-6
  6. Ruské ľudové hádanky, príslovia, porekadlá./Porov. Yu.G. Kruglov. - M.: Enlightenment, 1990. - 335 s.: ill. - Literárna knižnica).
  7. Poznám svet: Det. encyklopédia: Rastliny/Zostavila L.A. Bagrová; Ed. O. G. Heaney; Umelec.A.V.Kardashuk, O.M.Voitenko.- M.: TKO "AST", 1996.-512s.-ISBN 5-88196-353-9
  8. Moje obľúbené piesne (elektronický zdroj). - M: Resp.multimediálne centrum, 2001 (CD-ROM) Systémové požiadavky: operačný systém Windows/95|98|2000 percent. Pentium 100 MHz; 32 MB RAM; obrazovka 640/480;zvuková karta; myš.
  9. Internet: yandex.ru/imaqes

Matiné "Chlieb - hlava celého života"

Autor: Selyakova Lyubov Georgievna, učiteľka základnej školy, MBOU „Stredná škola Argunovskaya v mestskej časti Nikolsky v regióne Vologda.
Cieľ: oboznámiť žiakov s významom chleba v živote človeka, jeho históriou;
vštepiť opatrný postoj k chlebu a ukázať, že chlieb je bohatstvom celého ľudu.

Registrácia

Plagáty s prísloviami o chlebe:
-Bude chlieb - bude obed.
- Chlieb na večeru s mierou: chlieb je poklad, nezasypávaj ho.
- Chlieb je hlavou všetkého.
- Chlieb - otec, voda - matka.
Po stranách haly, kde sa podujatie koná, sú snopy pšenice a raže. (Ak neexistujú žiadne skutočné, môžete ich nakresliť). Javiskový stôl je pokrytý slávnostným obrusom. Na stole je samovar. Na samovare visia zväzky rožkov a roliek. Na inom stole - sviatočné koláče, perník, sušienky, palacinky, koláče, buchty. (Všetko napiekli rodičia detí).
Scénu zdobí veľká maľovaná piecka, nechýbajú domáce potreby: kliešť, liatina, lopata, vaňa.
1. Súťaž v kreslení pre deti na témy "Úroda", "Pekárske výrobky", "Ako prišiel chlieb na stôl."
2. Súťaž pekárenských výrobkov pre rodičov.

Priebeh udalosti

Znie pieseň „Russian Field“ (Yan Frenkel, Inna Goff).
Vstúpi dievča a chlapec v ruských ľudových krojoch. V rukách držia chlieb a soľ na uteráku.


chlapec. Sláva mieru na zemi!
Spoločne. Sláva!
Dievča. Sláva chlebu na stole!
Spoločne. Sláva!
chlapec. Sláva všetkým, ktorí pestovali chlieb,
Nešetril námahou a námahou.
Spoločne. Sláva!
Dievča. Ak niekoho chceme
Stretnite sa so cťou a rešpektom.
Stretnite sa veľkoryso, zo srdca,
S veľkým rešpektom.
chlapec. Stretávame takýchto hostí
Okrúhly veľkolepý karavan.
Je na maľovanom podnose,
S bielym uterákom.
(Dajú chlieb a soľ na stôl a odchádzajú)
Vedenie. Chlieb! Ako často o ňom počujeme, premýšľame, hovoríme. Ráno sa zobudíme, sadneme si k raňajkám, ruka sa mimovoľne natiahne predovšetkým po chlebe.
Na jeseň krajina oslavuje deň pestovateľa obilia. Tisíce ľudí vo všetkých častiach krajiny sú zaneprázdnené buď siatím, starostlivosťou o obilie alebo jeho zberom. Celoročne prebieha boj o vysoké úrody obilia. Veď na upečenie jedného bochníka je potrebných desaťtisíc zŕn. Koľko zŕn potrebujete na nakŕmenie ľudí.
(Pri hudbe, pradení, semiačka vychádzajú).
1. Sme zlaté zrnká,
Žijeme v žiarivom svetle.
Sme priatelia, nerozluční,
Pod fujavicami a oblakmi.
2. Sme čistí, vláčni,
Sme zrnká zlata.
Sme ošľahaní vetrom.
A osvetlené slnkom.
Odolný, priateľský
Ľudia nás tak veľmi potrebujú.
3. Samostatne je každé zrno,
Malý, skromný.
A spolu - chlieb, ako slnko,
Krajina jej rozľahlosti.
4. Karavána zeme a neba
Na tvojom stole
Nič nie je silnejšie ako chlieb
Nie na Zemi.
5. V každom kúsku -
obilné polia,
A na chlebovom klase
Drží zem.
6. V malom zrnku pšenice
Leto a zima
Sila slnka je uložená
A rodná zem!
A rastie nad jasnou oblohou,
Štíhly a vysoký
Ako vlasť, nesmrteľná
Tyčinka na chlieb!
(Za hudby, točenia, semienkové dievčatá utekajú z pódia)


Vedenie.
Je chlieb, bude pieseň. Niet divu, že to ľudia hovoria. Chlieb bol vždy najdôležitejšou potravinou. Od dávnych čias Rusko nie je len brezami drahými pre dušu, sú to polia so zlatými klasmi raže a pšenice.
Študent.Žito, žito... Poľná cesta
To vedie k tomu, že nikto nevie kam.
Nad poľom, visí nízko,
Drôty lenivo stonajú.
Študent.Žito, žito - do klenby modrej.
Sotva vidíš, niekde ďaleko,
Jazdecký klobúk sa ponára,
Nákladné auto odpláva.
Študent.Žito bolo preč. Termíny sú blízko.
Zaťažené až po okraj
Celé pole sa naklonilo k ceste.
Zavesiť - aspoň podoprieť.
Vedenie. Viete, ako sa chlieb dostal na stôl? Dlhá je jeho cesta k stolu. Každé zrnko sa kúpe v ľudskom pote.
Nie, na túto tvrdú prácu sa nedá zabudnúť.
Študent 1. Sneh sa roztopil, pole je čisté,
Roztopená voda ustupuje -
Utekajte za traktoristom
Brázda skoro ráno.
Študent 2. Sejačky vyjdú neskôr
Osiať polia obilím.
A čierna ako z pece
Sprevádzajú ich veže.
Študent 3. Aby boli sadenice silnejšie,
Zlá voška nezaútočila,
A hnojiť a liečiť
Pilot zo vzdušného poľa.
Študent 4. Počuť v lete až do západu slnka
Hukot kombajnu pri rieke.
A odvezú to do výťahu
Vintage nákladné autá.
Študent 5. Horúca doba - utrpenie -
Sviatok pokojnej práce.
Chlieb bol odstránený - a bolo ticho.
Mlyny melú obilie.
Pole je unavené
A spí pod snehom.
Žiak 6. Nad dedinou sa vznáša dym.
Koláče sa pečú v domoch.
Prečo sú strany torty sčervenané?
Pretože na ihrisku je leto
Zohrievalo ju slnko.
Pretože v jarný deň
Letný deň, jesenný deň
Všetci ohrievame zem
A láska a práca!
Žiak 7. Chlebovník je naše jedlo,
Každodenný chlieb je naša sila,
Dobre urobené jedlo - ľudia vždy hovorili.
V práci aj na cestách
Ľudia si chlieb vážia.
S chlebom ruský ľud -
Bogatyr zo storočia do storočia.
Študent 8. Svieža, mäkká, pečená,
mierne zhnednuté,
Chlieb so zlatou kôrkou
Prišiel k vám zďaleka.
Študent 9. V každom dome, na každom stole
Sťažoval sa, prišiel
V ňom je zdravie, naša sila,
Má úžasné teplo.
Koľko rúk ho zdvihlo
Zachovalé, chránené.
Študent 10. Koniec koncov, zrná sa okamžite nestali
Chlieb, ktorý je na stole.
Ľudia dlho a tvrdo
Tvrdo pracujte na zemi.
Žiak 11. V nej je krajina rodnej šťavy,
Slnečné svetlo je v ňom veselé.
Zhltnite obe líca
Zbohatnite! (V. Stepanov)
Vedenie. Sme zvyknutí na chlieb, ktorý jeme každý deň, a zdá sa nám, že to tak bolo vždy.
Ale je to tak? V duchu sa ohliadnime po storočiach a zoznámime sa s históriou vzniku chleba.
obilná cesta
Študent 1. Žil tam jaskynný muž
V divočine šedých čias.
Jesť iba surové mäso
Je v tmavej jaskyni.
Ale jedného dňa beštia
Nedostal som to na večeru.
A kvôli tomuto
Bol veľmi hladný.
Začal žuť korene,
Listy, tráva na žuvanie.
Pretože je to trochu trápne
Choďte do postele bez jedla.
Dostal sa mu do úst
divoké obilné zrno,
A muž si pomyslel:
"Je to výdatné a chutné...
Nechajte ma zbierať
Zoren vo svojej taške."
Muž teda ochutnal
Prvá chuť chleba.
A na záver cereálie
Je nerozbitný zväzok.
Študent 2. Jedného dňa sa roľník rozhodol
Zrno pomelieme na múku.
„Čo sa stane s vybraným chlebom,
Kedy to budem interpretovať?
On je prvý brúsenie zrnitý
Zmiešané s vodou
A vložte to do ruskej rúry,
A čakal na výsledky.
Po určitej dobe
Vytiahol ryšavku
Prvý nekysnutý koláč.
Študent 3. Prešli storočia
Z tých dávno zabudnutých čias,
Ale chlieb je u nás všade
Stále susedia.
Čo by sme robili bez chleba?
Už by dávno zomreli.
Zachráni nás pred hladom
Obilie tam bolo po stáročia.
Jačmeň, raž, ovos, pšenica -
Tu sú naši veční priatelia!
Vedenie. Teraz si vypočujte rozprávku „Ako starký a starenka piekli buchtu“.


Študent. Dobrá rozprávka, ako bochník chleba,
Teplé, čerstvé z rúry.
A čo môže byť pravdivejšie ako chlieb?
Odrežte kúsok - a ihneď zahrejte.
V rozprávkach, ako v živote, zemi a nebi,
Slnko a mraky, dobro a zlo.
Rozprávka sa vryla do samotného srdca
A zasadil semienko láskavosti.
(Scénka-rozprávka. Noviny "Pedagogická rada" 2001, č. 9, s. 12)
Rozprávkar. Kedysi starý muž
menom Kulik,
A pod menom Gavryukha
Hovorí so svojou starou ženou.
Starý muž. Chcel som buchtu.
Je tam droždie aj múka,
Zamiesili by ste cesto
Áno, bol by som najedený.
Rozprávkar. Stará žena zaklapala...
Stará žena. Som skvelá kuchárka.
A pustil by som sa do veci
Ale aby bolo cesto biele,
Potrebujete olej, cukor, soľ,
A v špajzi máme nulu!
Kto včera pozval hostí?
Kto mi prikázal variť?
Starý muž. Takže koniec koncov, ja, toto, toto...
Stará žena. Nič v skrini!
Starý muž. Dobre stará pani, nehnevajte sa
Nekrič, upokoj sa
Poškriabať rohy
Pozrite sa na tuesku -
Budete škrabať na drdol.
Stará žena. Dobre, starký, daj mi čas.
Chce to zručnosť a zručnosť
Pre lepšie jedlo.
Nezabudnite na soľ a cukor
Začnem miesiť cesto.
(„Cesto“ sedí vo vani, prikryté bielou látkou. Stará žena miesi „cesto“.)
Stará žena. Vymiesila som cesto
Pridal sa olej
Stratený bez síl
Ach, aká som unavená.
(sadne si na stoličku a "zaspí")
Cesto. Utečiem z vane, je mi tu zle, mám tu dusno.
Veľmi sladké cesto
Nemám dosť miesta vo vani.
Nemôžem tu sedieť
Stiesnené, stiesnené, utekajte!
Nechcem byť drdol!
Prebehnem cez okraj!
("Cesto" uteká.)
Starý muž. Babička, cesto utieklo!
Stará žena. ako som sa vyspal?
Tu je hanba! Tu je problém!
Počkaj, cesto, kam ideš?
(Starý muž a stará žena chytajú „cesto“, chytili ho.)
Stará žena. Toto sa ešte nikdy nestalo!
Ako prebiehalo cesto?
Utrpel som hanbu.
Tu je hanba! Tu je problém!
Starý muž. Ty, stará, nesmútiš,
Cesto vložíme rýchlo do rúry.
Upeč mi buchtu
Kolobok - červená strana.
(Stará žena vloží „cesto“ do pece a s úchopom sa postaví vedľa neho.)
Stará žena. Pečiem ho s láskou
Jedzte pre zdravie!
Starý muž. Medovník, ponáhľaj sa!
Budeme tancovať veselšie!
(Starká vytiahne z pece žemľu, položí ju na okno.)
Stará žena.(k starému mužovi) Ešte sa ho nedotýkaj,
Necháme trochu vychladnúť.
Starý muž. Medovník, rýchlo vychladni,
Budeme tancovať veselšie!
Kolobok. Nie, stará pani, prestaň.
Nechcem byť jedlom.
Teraz skočím z okna
Budem jazdiť po cestičkách
Idem za chlapmi
Všetci sú moji priatelia.
Budem sa s nimi hrať
Nemôžeš ma dobehnúť.
(Kolobok uteká. Starec a starenka ho nechytili. Plačú.)
Rozprávkar. Babička plače, dedko plače.
Starý muž.Čo máme na obed?
Hrali, tancovali.
Že zostali bez chleba.
Stará žena. Upečiem koláč!
Nemá nohy
Neutečie.
Starý muž. Poďme to piecť!
(Starec a starenka odchádzajú. Objaví sa buchta.)
Kolobok. Ahojte deti,
Dievčatá a chlapci!
Ponáhľal som sa, ponáhľal som sa
Takmer spadol do priekopy!
Konečne som sa k vám dostal.
Dajte to dokopy, deti
Čaká vás zábavná hra!
Vedenie. Ani jeden sviatok sa nezaobíde bez bochníka chleba. Na meniny tancujú a spievajú pieseň „Bochník“, ktorú si teraz s vami zaspievame kolobok.
(Vedieme okrúhly tanec "Bochník" okolo Koloboku s pohybmi)
Ako na meniny kolobok
Upiekli sme bochník -
Tu je taká výška
Tu je taká nízka
Toto je šírka
Tu je taký uzol.
Karavan, karavan,
Koho chcete voliť!
Vedenie. Ruské príslovie hovorí: "Chlieb je hlavou všetkého!", pretože je to potrebné pre človeka. Niet divu, že ľudia s láskou volajú chlieb – „otec“.
Študent. Videl som na svete veľa chleba.
Sedliačka ho vytiahla z pece
A položte to na stôl, zatienite krížom.
Odpočíval, prikrytý plátnom.
Izba voňala silno a sladko.
Chlieb sa zdal hrozivý, ako meno otca.
Pri jedle to zjedli bez stopy,
Ani omrvinku, ani kôrku, kúsok do konca. (E. Blaginina)
Vedenie. Existuje len jedno slovo, ktoré je ekvivalentom slova „chlieb“. Toto slovo je život.
Čo môže byť dôležitejšie ako chlieb? Nič! Žiadna hrudka zlata nemôže prevážiť omrvinku chleba.
V múzeu histórie Petrohradu je kúsok plesnivého chleba o veľkosti malíčka. Taká bola denná dávka pre obyvateľov tohto mesta počas zimných mesiacov obliehania Leningradu. A ľudia museli pracovať, museli žiť, museli prežiť – napriek nacistom, napriek bombardovaniu a ostreľovaniu.
Nažive znamená víťazstvo!
Počas vojny v obliehanom Leningrade mohli deti o kôrke chleba iba snívať.
Deti snívali o kôrke chleba
Študent 1. Deväť strán. Strašidelné čiary.
Žiadne čiarky, iba čierne bodky.
V premrznutom byte je strašidelné a tiché.
Zdá sa; na svete už niet radosti.
Keby mal každý kúsok chleba,
Možno bol na rade kratší denník.
„Hlad vzal moju mamu a babičku.
Už žiadna sila. A už nie sú žiadne slzy.
Strýko, sestra a brat zomreli
Umierať od hladu! .. Prázdny Leningrad.
Všetci zomreli. Čo robiť? Blokáda...
Obyvateľov Leningradu berie hlad.
Ticho v byte. Len Tanya je nažive.
V malom srdci je toľko utrpenia.
Všetci zomreli. Nikto iný neexistuje.
Dievča Tanya má 11 rokov.
Študent 2. Poviem vám, čo sa stalo ďalej:
Evakuácia, chlieb a sirotinec.
Kde po hlade, všetky skúšky
Všetci prežili, iba Tanya zomrela.
Dievča je preč, ale denník zostáva,
Detské srdce plače a plače.
Deti snívali o kôrke chleba...
Deti sa báli vojenskej oblohy. (Iľja Malyšev)
Vedenie. Teraz je mier. Pestovanie chleba je však aj dnes hrdinským činom. Chlieb je bohatstvom nášho ľudu. A niekedy je hanba, že mnohí ľudia, najmä tí, ktorí nezažili hladný úlet, si chlieb nevážia. A nezaslúžia si odsúdenie tí ľudia, ktorí si chlieb nevážia a vyhadzujú kúsky chleba?
Študent. Bulka
Traja chlapci dole uličkou
Ako hrať futbal
Tam a späť vozili buchtu
A dali tým gól.
Išiel okolo neznámy strýko,
Zastavil sa a vzdychol.
A takmer bez toho, aby som sa pozrel na chlapcov,
Natiahol ruku k tomu drdolu.
Potom sa nahnevane zamračil,
Dlho z nej sfúkol prach.
A zrazu pokojne a otvorene
Pobozkal ju pred všetkými.
-Kto si? pýtali sa deti
Zabudnite na chvíľu na futbal.
-Ja som pekár! - odpovedala osoba
A s drdolom pomaly odišiel.
A to slovo voňalo ako chlieb
A to zvláštne teplo
Ktoré sa sypú pod nebom
More zlatej pšenice. (S. Michalkov)
Vedenie. Pamätajte a povedzte každému, koho poznáte, s kým ste priatelia: V chlebe je duša vašej rodnej zeme, osud mnohých ľudí, ich neúnavná práca. Ten, kto pestuje chlieb, nenechá nikde dojedený kúsok. Urobte tak aj vy. Od malička sa naučte vážiť si prácu iných.
Študent. Postarajte sa o chlieb
Zrnká našich dní, lesk
Pozlátený domorodec.
Hovoríme, dávajte si pozor
Postarajte sa o svoj vlastný chlieb.
Postarajte sa o každé ucho
Naše radostné polia.
Ako pieseň, tichý hlas
Hlasný o svojej vlasti!
Nechceme vidieť černochov
Zrná spálené vojnou.
Nech nám vzorované svieti
Surfujte po zlatých vlnách.
Nesnívame o zázraku.
Živé rečové polia k nám:
"Postarajte sa o chlieb, ľudia,
Naučte sa šetriť chlebom! (N. Tichonov)
Vedenie. Chlieb kŕmi. Bez chleba niet života. V živote človeka zaujíma dôležité miesto. Keď dokončím naše matiné, chcem si prečítať báseň
N. Anikeeva.
Toto sa stalo v mojej krajine.
Z roka na rok, z generácie na generáciu - po stáročia
Chlieb, ktorý je na stole v každom dome,
Zohrievali ho ľudské ruky.
Je ich teplo, vonia ich dobrotou,
A pieseň, ktorú spieva škovránok
Pod modrou oblohou v zlatých bochníkoch
V júlové popoludnie v slnečnom lete.
Oráč ráno prejde strniskom,
A synovi, ukazujúc na pole,
Potichu povedal: „Pokloň sa mu,
Ako matka, ako náš spoločný domov!
Vyrastieš a po mnohých rokoch
Vráťte sa sem za úsvitu
A vy hovoríte: „Nie je nič drahšie,
Ako teplý chlieb v tomto šírom svete!
Pieseň "Chlieb je hlavou všetkého!" (N. Kudrin, V Balachan.)

CHLIEB - BATYUSHKA

Vyjde dieťa s bochníkom:

Tu je, voňavý chlieb,

S krehkou skrútenou kôrou,

Tu je teplo, zlato

Ako zaliate slnkom.

V ňom je naše zdravie, sila,

Má úžasné teplo.

V ňom - ​​krajina rodnej šťavy

Slnečné svetlo je v ňom veselé.

Zhltnite obe líca!

Vyrastajte ako hrdina

Deti vstúpia do sály a začnú okrúhly tanec

Predvádza sa okrúhly tanec „Karavai“.

Deti chodia v kruhu a spievajú. V strede je dieťa s bochníkom

Predškolákom autom

Bochník dnes dorazil.

Vstaň do kruhu,

Koho chcete voliť.

Dieťa s bochníkom hovorí nahlas: "Vyberám si pekára"

Pristúpi k dieťaťu v bielej čiapočke, ukloní sa, podá bochník

Vonku v kruhu Pekár ».

Nezohrieval stranu na sporáku.

Upiekli sme pre chlapov bochník.

Baker hrajte s nami.

Koho chcete voliť.

Pekár: "Vyberám si mlynára"

Nehovoril nezmysly

Zrno pomlel na múku.

Melnik hra s nami

Koho chcete voliť.

Miller: "Ja volím oráča!"

Neležal v tieni,

A pestoval a žal chlieb.

(Všetci sa zastavia. Oráč zdvihne bochník nad hlavu.)

A odmenou je úroda!

A voňavý bochník!

Podá bochník Vychovávateľovi. Všetky deti si sadnú.

Vedúci:

Veľká a rozľahlá je naša ruská zem.

Naše polia a polia sú bohaté na úrodu!

Ľudia majú slová - "Chlieb všetkého života je hlava!"

Je známy tým, že je prvý na svete,

Je známy tým, že je prvý na stole!

Prečo to hovoríte?"Chlieb - otec, voda - matka" ???

Tak ako v rodine je hlava – otec (otec), tak dôležitý pre život človeka je chlieb – hlavný potravinový produkt. Ale rodina nemôže žiť bez matky, tak ako človek nemôže žiť bez vody. Bez toho by zomrel od smädu.

Chlapci, aké príslovia poznáte o chlebe?

deti: "Nebude chlieb, budeš bez večere."

"Nie každý chlieb orie, ale všetci ho jedia."

"Ak chcete jesť kalachi, neseďte na sporáku."

Vedúci: A poznám toto príslovie: „Ak chceš rohlíky, tvrdo pracuj. Čo myslíš, koho práca živí človeka?

deti: Práca rodičov a tých ľudí, ktorí dopestovali všetko, čo jeme.

Vedúci: A komu ešte človek poďakuje za úrodu?

deti: Bože. Je Stvoriteľom všetkého ovocia, zeleniny, obilnín.

Vedúci: Ale z čoho sa vyrába chlieb?

deti: Z múky.

Vedúci: Správny. Teraz sa zamyslime nad tým, z čoho sa vyrába múka?

deti: Z pšenice, obilia.

Vedúci: Výborne, poďme sa pozrieť, ako vyzerajú zrnká pšenice.

(Deti sa dotýkajú a skúmajú pšeničné zrná)

A kde zrnká pšenice „žijú“?

deti: V klásku

Vedúci: A ak je kláskov veľa, nazýva sa to SNOP. (Ukazuje deťom snop)

deti : Báseň "Úroda"

Pozriem sa, páči sa mi to.

Čo Pán poslal na prácu ľudí:

Nad pásom Zrnité žito

Driemať ako ucho Takmer až po zem.

Vedúci: Čo poslal Boh ľuďom za ich prácu?

deti: Žito, klásky na zem.

Vedúci: A poďme spievať pieseň "O čom snívajú zrná"

Zaznela skladba „O ČOM SNÍVAJÚ ZRNÁ“.

hudba M. Protašová, sl. V.Nesterenko

Vedúci: (číta príbeh CHLIEB)

Chlieb pečú buď samotní majitelia, alebo pekári. Pečenie chleba z cesta

Cesto sa vymiesi z múky, vody a droždia. Múku melie mlynár v obilnom mlyne. Zrnká chleba dozrievajú na poliach, v klasoch obilnín.

Začnime okrúhly tanec a spievajme pieseň.

Hrá sa pieseň - okrúhly tanec "Pšenica dozrela" kl. ľudový

Áno,chlieb nie je pre muža ľahký, aký dobrý zvyk by si teda mala osvojiť každá z nás?

deti: Naučte sa starať o chlieb, vážiť si prácu ľudí, ktorí ho pestovali, naučte sa ďakovať Bohu za to, že dal človeku chlieb.

Vedúci: Presne tak chlapi. Niet divu, že hovoria, že chlieb je dar od Boha. Ľudia prosia Boha, aby im každý deň dal chlieb a ďakoval za to, čo dostanú po jedle.ako ďakujeme ?

deti: "NÁŠ POTREBNÝ CHLIEB DAJ NÁM DNES"

Vedúci: Chlapi, človek pracuje a Boh mu vo všetkom pomáha. Povedz mi, ako Boh pomáha človeku?

deti: c Boh dvíha chlieb a stará sa oň. Boh posiela leto, dážď, teplo a jasné slnko.

deti: Báseň "Dobré správy"

Dažďová kvapka hovorí ostatným:

"Prečo tu tak hlasno klopeme na okno?"

Kvapky odpoveď:

„Tu býva chudák,

Prinášame mu správu, že chlieb rastie.“

Vedúci: Ortodoxní majú nádhernú dovolenku „Chlebové kúpele“. Čím je tento sviatok známy? A to, že v tento deň piekli chlieb z novej úrody. Bolo to hlavné jedlo dňa. V tento deň, po posvätení chleba v kostole, rozdávali gazdinky svoje výrobky všetkým núdznym a chudobným ľuďom. Niet divu, že chlieb sa nazýva posvätný, jedia ho pomaly s myšlienkami na nadchádzajúcu jeseň a dlhú zimu.

Vyberie sa skutočný bochník

Chlieb v Rusku sa piekol s kupolami, takže ho bolo dosť, ako obloha, pre každého.

Pri širokých stoloch v dome sa hádzanie omrvinky považovalo za hriech.

Náš chlieb a soľ je ruský zvyk, pochádza z ďalekej antiky.

Ošetrenie hostí, radosť zo stretnutia. Ako symbol ľudskej láskavosti. (A.Korshun).

Vítame všetkých hostí, ošetríme bochník.

Chlieb je hlavou všetkého. Príslovia o chlebe

V pamäti ruského ľudu je veľa prísloví a prísloví o chlebe, o postoji k nemu.

Chlieb je základom života a pohody, zárukou budúceho úspechu, symbolom ľudskej radosti a šťastia.

„Bude chlieb, tak bude všetko“;

"Bude chlieb, bude pieseň."

Ťažký a skromný život ruského roľníka za starých čias sa odrážal v prísloviach a prísloviach, ktoré boli široko používané v minulom storočí:

„Kde orá dvojnožka, tam je omrvinka chleba“;

Chlieb a voda sú roľnícke jedlo“;

"Chlebový otec, vodná matka";

„Chlieb sa nasýti, voda bude piť“;

"Chlieb a kvas - to je všetko, čo máme";

"Kým je chlieb a voda, všetko nie je problém."

Ražný chlieb je hlavným roľníckym produktom. A nie náhodou sa v ľudových porekadlách a prísloviach kladie do popredia, stavia sa proti iným jedlám, akýmkoľvek iným jedlám:

„Pohánková kaša je naša matka a ražný chlieb je náš otec“;

"Ražný chlieb pre pšeničnú rolku dedko."

Chlieb je symbolom pohostinnosti, základom večere a každodenného stola:

"Bude chlieb - bude obed";

„Obed je tenký, ak nie je chlieb“;

„Niet kúska chleba a vo veži je túžba, je tam kraj chleba a raj pod smrekom“;

"Chlieb na stole - a stôl je trón, ale nie kúsok chleba - a stôl je doska";

„Na chlieb a soľ je dobrá každá sranda“;

"Hoci kúsok chleba, ale štvrť prosa, od láskavého majiteľa a tá dobrota."

A hoci si ľudia všimli, že „nie kožuch, ale chlieb hreje“, jednoduchá sýtosť a bezmyšlienková sýtosť pre neho nikdy neboli samoúčelné. Preto sa hovorilo:

„Samotným chlebom sa nenasýtiš“;

"Nebuď plný kusu, ale buď plný priateľa";

"Hnevajte sa, bojujte a príďte si po chlieb a soľ."

Chlieb sa získava prácou a potom. A v ľudových prísloviach sa o tom hovorí takto;

„Kto hľadí na nebo, ten sedí bez chleba“;

„Chleba nezískaš samoľúbosťou“;

"Potom je extrahovaný chlieb a zatuchnutý chlieb sladký";

"Zrno zachráni múčnik";

„Nie chlieb, ktorý je na poli, ale ten, ktorý je v koši“ (t. j. zozbieraný);

"Chlieb v koši je ako pán v dome."

Milý, úlisný úsmev osvetľuje mnohé ľudové výroky o chlebe, o znakoch dobrého pracovníka, ktoré sú neoddeliteľné od jeho postoja k chlebu:

„Aký je chlieb, taký je“ (t. j. ak jete, potom dobre pracujete);

"Ruka oráča je čierna, ale chlieb je biely";

„Horlivý sa smeje chlebom a lenivý bez chleba plače“;

"Neotváraj ústa na cudzí chlieb, ale vlož ho skôr a ulož si svoj."

Pravá ľudová múdrosť, jemná a citlivá vnímavosť sa odráža v týchto prísloviach:

„Bez chleba bude všetko nudné“;

„Kalach sa stane nudným, ale chlieb nikdy“;

"Nezáleží na tom, ako veľmi premýšľate, nemôžete myslieť na nič lepšie ako chlieb a soľ."

Mnohí poslucháči, ktorí nám poslali tieto a iné ľudové príslovia, vyjadrili svoje myšlienky o úlohe a mieste chleba v našom modernom živote. V liste Olgy Ševčukovej z regiónu Vinnyc čítame: „Chlieb je život sám. A toto slovo musí byť napísané veľkým písmenom!

Leningrader Pavel Stepanovič Karpenko píše: „Všetci by sme mali považovať chlieb za posvätnú vec, pretože chlieb je základom všetkého. Pestovanie chleba je namáhavá a čestná práca, preto je potrebné chrániť a míňať chlieb ako životne dôležitý poklad. A úcta k chlebu by mala byť najvyššia.“

„Úlohou dospelých,“ píše Leningrader Olga Grigorievna Klyueva, učiteľka materskej školy, „je vštepiť deťom úctu k chlebu, naučiť ich postarať sa o každú omrvinku chleba, vážiť si prácu roľníka.“

Keby sa všetci tí, ktorí nám posielali listy, mohli stretnúť a porozprávať sa o téme, ktorá ich zaujíma: „Postoj k chlebu“, bol by to vážny, veľmi dôležitý a úprimný rozhovor.

Veľký tok listov bol spojený s hodnotením takých spoločenských zla, ako je opilstvo a alkoholizmus, v prísloviach a výrokoch.

Chlieb dáva nášmu telu bielkoviny, sacharidy, užitočné stopové prvky, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie mozgu. Chlieb obsahuje vitamín B, ktorý posilňuje nervový systém, pamäť, zlepšuje trávenie. Chlebová kôrka pomáha nášmu telu odolávať mnohým druhom rakoviny.

Lekárski vedci sa domnievajú, že dospelý by mal zjesť 300 – 500 g chleba denne, s tvrdou prácou 700 g. Deti, tínedžeri potrebujú 150-400g chleba. Takmer polovicu energie si človek berie z chleba. Esenciálne stopové prvky obsiahnuté v chlebe: bielkoviny - 20%, vitamín B1 - 26%, provitamín PP - 24%, vitamín B2 - 14%, železo - 34%, vápnik - 17%.

Vedci sa domnievajú, že chlieb má viac ako 15 tisíc rokov. Je pravda, že chlieb v tých dávnych dobách nebol veľmi podobný súčasnosti. Prvý chlieb bola tekutá kaša vyrobená z obilnín a vody.
V starovekom Egypte, pred 5-6 tisíc rokmi, došlo k istému druhu znovuzrodenia chleba. Tam sa naučili kysnúť cesto metódou kysnutia.
V stredovekom Anglicku bohatí ľudia používali čierny chlieb ako taniere: veľké bochníky chleba boli nakrájané na veľké plátky, v strede kusu urobili malú priehlbinu, do ktorej dávali jedlo. Po večeri sa tieto „taniere“ zbierali do košíka a rozdávali chudobným.


AKO SA CHLIEB DOSTANE NA STÔL?

Ražný chlieb, bochníky, rožky
Na prechádzke to nedostanete.
Ľudia si vážia chlieb na poli,
Chlieb nešetria námahou.

Chlieb sa na našom stole objavuje vďaka usilovnej práci pestovateľov obilia. Výkonné stroje pomáhajú ľuďom pestovať a zbierať chlieb. Predtým zvieratá.

Na jar chodia na traktorové pole. K traktoru je pripojený pluh, ktorý prevracia zem. Ukladá sa do veľkých hustých hrudiek. Potom traktor ťahá brány, ktoré vyzerajú ako veľké hrable, uvoľňuje zem. Sejačky potom vyjdú na zorané pole a sejú naraz do troch riadkov.

Zo zŕn vyrastajú klásky. V každom klase je veľa nových zŕn. Obilné polia sú ako more. Vietor fúka a uši sa hojdajú ako vlny. Zlaté klasy, je čas žať. Nedá sa oddialiť, aby zrnká nepadali na zem. Na pole prišli kombajny, ktoré rezali klasy, mlátili, vytriasali zrná z klasu.

Stroje privádzajú zrno do mechanizovaného prúdu na čistenie a sušenie.

Potom sa obilie vyvezie do výťahu - to je veľká sýpka. Tu sa obilie melie – melie a získava sa múka.

Z pšeničného zrna môžete získať asi 20 miligramov múky prvej triedy.

Na upečenie jedného bochníka je potrebných viac ako 10 000 zŕn.

Múka ide do pekární a pekární.
Tu sa z neho vyrábajú pekárenské a cukrárenské výrobky, ktoré potom kupujeme v obchodoch.
To je taká dlhá a náročná cesta chleba z poľa na náš stôl.

DIEVČATÁ SA ROZHODLI PRIPRAVIŤ VIZUÁLNU POMOC A PREDKÁZAŤ HO.

Z obilia rastú klasy, z klasov získavame zrno, z obilia múku a z múky sa pripravujú pekárenské výrobky.
Pšeničné zrná, klasy, múka sa formovali zo slaného cesta, sušili, farbili, lakovali pekárenské výrobky.

Názvy druhov chleba a pekárenských výrobkov sa dnes rátajú na stovky.

Naši hlavní živitelia

- pšenica a raž. Biely chlieb, rožky, sušienky, bagely sú vyrobené z pšeničnej múky. Z pšenice vyrábajú aj krupicu.

Z ražnej múky - čierny chlieb.
Klas pšenice je hrubší a raž je tenšia. Zrná pšenice sú okrúhlejšie, kým zrná raže sú dlhšie.

Rozhodli sme sa naklíčiť pšeničné zrná doma. Tu sú naše postrehy.

Doma nebolo možné pestovať klasy. Naše fotografie ukazujú, ako sa klásky menili v rôznych časoch.

Začiatkom júla. Koniec augusta.

Dnes si v obchode môžete kúpiť chleba koľko chcete, no boli časy, keď bol kúsok ražného chleba drahší ako zlato. Počas Veľkej vlasteneckej vojny sa chlieb piekol zo šupiek, trávy, quinoa, otrúb, pilín. A takýto chlieb sa dával v malom kúsku 125g na celý deň. Ľudia pochopili, že chlieb je ich život. Tento kúsok sa len ťažko dal nazvať chlebom, pretože obsahoval len 5 gramov múky, zvyšok tvorili nečistoty. V múzeu histórie Leningradu je kúsok plesnivého chleba o veľkosti malíčka. Taká bola denná dávka pre obyvateľov mesta obliehaného Nemcami, iné produkty tam neboli.
Počas práce na projekte sme našli nádherné verše:

Chlapec kope chlieb
Chlapec, ktorý nepozná hladné roky
Pamätajte, že boli prelomové roky.
Chlieb je život, nielen jedlo.
Prisahali na chlieb
Zomreli pre chlieb
Nehrať s nimi futbal.
V slove ľudová múdrosť sa skrýva.
Tu je to, čo ľudia hovoria:
„Ak si si nevážil chlieb,
Už nie si človek."

V Rusku sa považovalo za najväčší hriech vypustiť aspoň jednu omrvinku chleba, ba čo viac - pošliapať túto omrvinku nohami.

V Rusku podľa starého zvyku vítajú milých hostí chlebom a soľou. A existuje aj množstvo znakov, verí sa, že ľudia, ktorí lámu chlieb, sa stanú priateľmi na celý život. Nie je náhoda, že v našom kláštore sa čajovňa volá „Chlieb a Sol-ba“! Sme radi, že sa stretávame a prijímame všetkých hostí nášho kláštora! Každý človek je nám obzvlášť drahý.

Ale existuje aj svätý chlieb – prosphora. Chlieb v cirkvi je symbolom Krista. On sám povedal toto: „Ja som chlieb života“ (Ján 6:48). Ak pozemský chlieb živí ľudský život, potom Kristus, Nebeský chlieb, spája ľudský život s Božím životom vo večnosti.
A chlieb je aj symbolom samotnej Cirkvi. Prosphora pochádza z dávnych čias. V prvých storočiach kresťanstva si samotní veriaci nosili so sebou chlieb, víno, olej (teda olivový), vosk na sviečky – všetko, čo je potrebné na vykonávanie bohoslužieb.

Túto obetu (po grécky prosphora) alebo donáciu prijali diakoni; mená tých, ktorí ich priniesli, boli zapísané do osobitného zoznamu, ktorý bol vyhlásený modlitbou pri posväcovaní darov. Z týchto dobrovoľných darov (prosfora) sa oddelila časť chleba a vína pre zmenu na Telo a Krv Kristovu, z vosku sa vyrábali sviečky a veriacim sa rozdávali ďalšie dary, nad ktorými sa aj modlili. Následne sa už len chlieb používaný na slávenie liturgie začal nazývať prosfora. Postupom času namiesto obyčajného chleba začali v kostole špeciálne piecť prosforu, pričom okrem bežných darov prijímali aj peniaze ako dar. O tomto svätom chlebe napísala básnička žiačka 5. ročníka Dobrej školy na Solbe:

Tak sa dostávame k hlavnému významu chleba! Tak ako človek nemôže žiť bez fyzického chleba, ktorý denne potrebujeme, tak duša nemôže žiť bez duchovného chleba, ktorým je Ježiš Kristus. Ježiš sa stáva Chliebom života pre tých ľudí, ktorí k Nemu prichádzajú a prosia o odpustenie svojich hriechov.